Sytuacja osób LGBTQ+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne oraz transpłciowe i queer) w Polsce w chwili obecnej znacząco odbiega od standardów przyjętych w innych krajach UE.
Mimo coraz większej widoczności w życiu publicznym i społecznym, Osoby te częściej spotykają się z dyskryminacją, niezrozumieniem, agresją i niechęcią. Wynika to zarówno z sytuacji społeczno-politycznej, (brak uregulowań prawnych dla małżeństw osób tej samej płci) jak i z reakcji pewnej części społeczeństwa. Taka sytuacja powoduje stres mniejszościowy, wpływający na poczucie bezpieczeństwa oraz postrzeganie własnej wartości w życiu i relacjach.
Trudności w obszarze ujawnienia się w środowisku rodzinnym i zawodowym/szkolnym, emocje związane z odbiorem swojej osoby w takiej czy innej tożsamości mogą dodatkowo zwiększać poczucie bezradności, osamotnienia i odrzucenia przez heteronormatywne społeczeństwo. Dlatego w swojej pracy, grupę osób LGBTQ+/GSRD postrzegam jako grupę o większej potrzebie wsparcia, ponieważ boryka się w życiu codziennym z trudnościami zupełnie nieznanymi osobom funkcjonującym w obrębie heteronormy.
GSRD (Gender, Sexual & Relationship Diversity*) będący na razie mało powszechnym skrótem, otwarcie mieści w sobie wszystkie tożsamości genderowe oraz formy życia płciowego, seksualnego, genderowego i relacyjnego praktykowanego przez osoby o różnych tożsamościach. Jest w nim miejsce nie tylko dla osób LGBTQ+ ale także dla osób heteronormatywnych, angażujących się w różnorodne formy praktyk jak np: uzgodnioną niemonogamię, BDSM, poliamorię albo swing. Ponadto termin ten obejmuje także osoby odnajdujące się w różnych tożsamościach genderowych, które nie są wpisane w binarny (kobiecy/męski) model rzeczywistości i doświadczania w niej siebie.
-kieruję swoją pomoc do osób LGBTQ+ (osoby dorosłe i nastolatki powyżej 14 roku życia) w obszarach związanych z przyjęciem i doświadczaniem swojej tożsamości na różnym etapie życia i w różnych kontekstach relacyjnych
-pomagam rodzicom i bliskim w oswojeniu, zrozumieniu i przyjęciu tożsamości dziecka, w spotkaniach indywidualnych i/lub w grupie wsparcia prowadzonej przeze mnie w Poznaniu, w Stowarzyszeniu Grupa Stonewall http://grupa-stonewall.pl/grupa-dla-rodzicow/
– w Grupie Stonewall prowadzę również grupę Bi the Way dla Osób biseksualnych+ powyżej 16 roku życia
– z osobami spoza Poznania pracuję na Skype
– swoją pracę w osobami LGBTQ+/ GSRD poddaję stałej superwizji u superwizora pracującego konkretnie w tym obszarze
* termin wprowadzony przez zespół terapeutyczno-psychologiczny z londyńskiego Pink Therapy www.pinktherapy.com